301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Kasım 2012 - Çarşamba 20:18 Bu yazı 1375 kez okundu
 
“KÜÇÜK ŞEY YOKTUR”
Yakup Çelebi
yakupcelebi24@mynet.com
 
 

 

     Bu hafta sizlere, çok etkilendiğim, değer yargılarımı değiştiren çok değerli bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabın adı; KÜÇÜK ŞEY YOKTUR. Kitapta sesler, konuyla ilgili resim ve fotoğraflarla desteklenmiş. Yani hem göze hem de beyne hitap ediyor. Tam tamına 30 yılda yazılmış bir kitap. Üniversitede İslam Tarihi hocam hep şunu söylerdi; “Yazdığı kitabın çok okunmasını isteyen ona uzun zaman sarf etsin”. Bu kitabın yazarı ise, Sayın Kemal URAL beyefendi. Kitap 1994 yılında şule Yayınları tarafından çıkartılmış.

     Rahmetli Fevzi COŞGUN Hocam ile sık sık görüşürdüm. Bana bir defasında “Sana bir kitap tavsiye edeceğim, mutlaka okumalısın. Senin değer yargılarını değiştirecek” demişti. O kitabı epey aradım, sonunda buldum ve okudum hem de iki defa.  Hakikaten de dediği gibiydi. Kitabı okuduktan sonra değer yargılarımı bir kez daha kontrol ettim. ARTIK KÜÇÜK ŞEYLERİ ÖNEMSEMEYE başlamıştım. Gerçekten hayatımızda küçük diye değer vermediğimiz şeylerin aslında günü geldiğinde çok büyük şeyler arz ettiğini bas bayağı anladım. Şimdi anlıyorum; Sakıp SABANCI’nın beş kuruş ta olsa bozuk parasının üstünü ısrarla istediğini.

     İşte bu kitapta çok etkilendiğim ve sizlerin de etkileneceğinizi düşündüğüm bazı pasajları paylaşmak istiyorum:

 

—Ağaca ağaç diyorlardı hep.

Tohumu küçümsüyorlardı.

Ağacın tohumda olduğunu bilmiyorlardı…

 

—Ne kadar küçük olursa olsun mevcut olan her şeyin ileride oluşacak her şeyle ilgisi vardır… Farkına varılsın ya da varılmasın, yarın karşılaşılacakların tohumları, o küçük şeylerle bu günlerden atılır.

 

—Bir mıh, bir nal kurtarır. Bir nal koca bir atı. Koca gemi durmak için küçük çapaya, ilerlemek için de küçük pervaneye muhtaç.

 

—Küçümsendiği için bina yapılırken kumlar: “BİZ YOKUZ” dese inşaat hemen durur.

—Küçük müjde böceği BOMBUS, bu gün seracılıkta büyük hizmet veriyor. GELİN BÖCEĞİ ise “unlu bit”e karşı çok etkin bir çaredir. O kadar ekindir ki bir portakal ağacına 5 tanesi yetişir.

 

—Bazen bir gemi batar da küçük kayık kurtarır.

 

—Söz ilaç gibidir. Az olursa faydalı, çoğalırsa zarardır. (Amr b. As)

 

—Hiçbir şey göründüğü gibi değil, en güzel meyvenin de içinde gizlenir kurt.

 

—Mercan adalarının ancak mikroskopla görülebilen canlılar tarafından inşa edilmiş olduğu kimin aklına gelir.

 

—Tutku insanı pençesine adlımı her şeyi küçümsetir.

 

     Umarım bundan sonra KÜÇÜK ŞEYLERİ DAHA ÇOK DİKKATE ALIRIZ. Unutmayalım ki hayat ayrıntılarda gizlidir. Allah’a emanet olun.

 

 
Etiketler: “küçük, şey, yoktur”
Yorumlar
Haber Yazılımı